Wino – właściwości zdrowotne

Spis treści:

 1. Krótka historia wina
 2. Czy wino jest zdrowe? Właściwości wina
 3. Dzienna dawka wina
 4. Przeciwskazania do spożywania wina
 5. Wino – korzyści dla zdrowia

Krótka historia wina

„Butelka wina oznacza dzielenie się. Nigdy nie spotkałem miłośnika wina, który byłby samolubny” – Napoleon Bonaparte

Pierwsze spotkanie człowieka z winoroślą mogło mieć miejsce już 2 miliony lat temu w rejonach Kaukazu, gdy ludność migrowała z Afryki w kierunku północnym. Uprawa winorośli nie była problematyczna - rosła nawet na słabej jakości glebach. Dzięki temu ludzie zaczęli ją uprawiać w coraz większych ilościach gdy rozpoczęli osiadły tryb życia.

Pierwsze wzmianki o celowej produkcji wina z owoców winorośli pochodzą ze starożytnego Egiptu, ale największą popularność zdobyło w starożytnej Grecji. To właśnie Grecy spopularyzowali wino jako napój na każdy dzień, nadawali mu wymiar religijny i specjalne miejsce w greckiej kulturze.

Rzymianie przejęli od Greków kulturę picia wina, a z czasem otrzymano nowe odmiany winorośli i opracowano nowe metody produkcji. Na tereny Polski napój ten dotarł razem z chrześcijaństwem i od tego czasu na stałe zagościł w polskich spiżarniach.

Wino

Czy wino jest zdrowe? Właściwości wina

Wino towarzyszy ludziom co najmniej od starożytności i już wtedy zauważano pewne właściwości zdrowotne wynikające ze spożycia umiarkowanych ilości. Hipokrates zalecał wino jako środek na zwalczanie stresu, niestrawności czy gorączki. W czasach nowożytnych, gdy woda w miastach była bardzo zanieczyszczona, wino uznawane było za najzdrowszy i najbardziej higieniczny napój. Jego bakteriobójcze właściwości wykorzystywano mieszając wino z wodą, aby choć trochę zwiększyć jej czystość. Działanie bakteriobójcze udowodniono dopiero w badaniach naukowych w XIX wieku.

Zauważono, że regularne spożywanie wina w rozsądnych ilościach skutecznie przeciwdziała chorobom układu krążenia, nadwadze i nowotworom przewodu pokarmowego. Dotyczy to głównie Francuzów, którzy często spożywają czerwone wino do posiłków. Znacznie rzadziej występuje u nich miażdżyca i zawały serca, mimo że spożywają dużo tłuszczów zwierzęcych. Zjawisko to nazwano „francuskim paradoksem” i pokazuje skuteczność zawartych w winie polifenoli. Przeciwutleniacze przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych, obniżają jego poziom, redukują ciśnienie krwi i zapobiegają zlepianiu się płytek krwi. Natomiast alkohol rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając krążenie krwi.

Korzyści zdrowotne przynoszą też inne składniki obecne w winie – witaminy, minerały, garbniki. Powstający z winogron napój zawiera te same mikroelementy co owoce – żelazo, fosfor, potas, wapń, magnez, witaminy A, C, H, PP, z grupy B. Nie są to jednak duże ilości, które znacznie wypełniłyby dzienne zapotrzebowanie.

Niewielkie ilości wina poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu oraz wspomagają trawienie. Wino poprawia apetyt i nasila wydzielanie enzymów trawiennych, dlatego jest świetnym dodatkiem do bardziej tłustych potraw. Dodatkowo moczopędne działanie wina pomaga usuwać z organizmu produkty przemiany materii i polepsza pracę nerek.

Dzienna dawka wina

Rozsądna ilość dziennego spożycia wina to jeden niewielki kieliszek (50 – 80 ml) dla kobiet i dwa dla mężczyzn (100 – 160 ml). Pamiętajmy też, że wino dostarcza kalorie z cukru i alkoholu. 100 ml wina to ok. 80 – 100 kcal.

Przeciwskazania do spożywania wina

Nic nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Picie wina nie uchroni nas przed chorobami, ale w nadmiarze może takie spowodować za sprawą alkoholu, który jest dla organizmu substancją toksyczną.

Mimo wielu cennych właściwości wina, nadmiar alkoholu może powodować problemy w wielu obszarach. Antyoksydanty zawarte w winie faktycznie poprawiają krążenie i redukują nadmiar cholesterolu zapobiegając chorobom układu krążenia, jednak spore ilości alkoholu wywołują efekt odwrotny - osłabiają serce i powodują nadciśnienie.

Wino poprawia trawienie i wzmaga wydzielanie się soków trawiennych, ale ich nadmiar powoduje złe samopoczucie i brak apetytu. Dodatkowo alkohol obciąża wątrobę, która odpowiada za jego trawienie i oczyszczanie organizmu.

Nieprawdą jest, że alkohol poprawia jakość snu. Mimo łatwiejszego zaśnięcia sen przynosi gorszą regenerację, a następnego dnia mamy mniej energii i funkcjonujemy mniej wydajnie. Warto również pamiętać, że codzienne picie alkoholu może doprowadzić do uzależnienia.

Spożycie wina może u niektórych osób wywoływać alergię. Reakcje alergiczne na czerwone wino mogą wywoływać występujące w nim aminy: histamina i tyramina. Natomiast w białym winie uczulają zazwyczaj siarczany.

Jak mawiał ojciec medycyny Hipokrates:

„Wino jest rzeczą cudownie przeznaczoną dla człowieka, jeżeli zdrowy lub chory będzie je pił umiarkowanie i w stosownej porze”

Dobrze jest znać umiar i ograniczyć się do jednej lub dwóch lampek wina raz na jakiś czas. Dobrą okazją jest spotkanie ze znajomymi lub rodziną, podczas którego wino zapewni dobry humor i pozytywny nastrój. Warto wybierać wina dobrej jakości, aby korzyści zdrowotnych nie przesłoniły negatywne skutki.

Wino – korzyści dla zdrowia

Podsumowując, spożywanie wina w umiarkowanej ilości może przynieść następujące korzyści dla zdrowia:

 • poprawia krążenie krwi,
 • reguluje poziom cholesterolu we krwi,
 • przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i udarowi mózgu,
 • zmniejsza ryzyko nowotworów przewodów pokarmowych,
 • wykazuje działanie bakteriobójcze,
 • ogranicza procesy starzenia się organizmu,
 • poprawia trawienie,
 • poprawia pracę nerek,
 • poprawia nastrój i samopoczucie 😊
Produkty

Zostaw komentarz

Inne artykuły na blogu

Zobacz wszystkie
Jak zrobić mrożoną herbatę? 10 przepisów na ice tea

Jak zrobić mrożoną herbatę? 10 prostych przepisów

PrzepisyBartłomiej Cieśla
Wystarczy kilka minut i trochę kreatywności, a będziesz cieszyć się domową mrożoną herbatą o różnych smakach i aromatach. Nie musisz być mistrzem kuchni ani mieć specjalnego sprzętu. Sprawdź 10 prostych przepisów! 🧋
Księżycowe mleko ‒ 7 prostych przepisów

Księżycowe mleko ‒ 7 prostych przepisów

PrzepisyBartłomiej Cieśla
Czy słyszałaś o księżycowym mleku? Przekonaj się, dlaczego warto wprowadzić ten kolorowy napój do swojego wieczornego menu i jak możesz je szybko i łatwo przygotować w domu!
Zdrowy grill – 10 wskazówek

Zdrowy grill – 10 ważnych wskazówek

WiedzaBartłomiej Cieśla
Grillowanie nie musi oznaczać jedzenia tłustego mięsa z dużą ilością soli. Można grillować zdrowo i smacznie, dbając o swoje zdrowie i sylwetkę. Poznaj kilka zasad zdrowego grillowania, które pozwolą Ci cieszyć się grillowymi ucztami bez wyrzutów sumienia i negatywnych skutków dla organizmu.
Zioła na pasożyty ‒ jakie wybrać?

Zioła na pasożyty ‒ które wybrać?

WiedzaBartłomiej Cieśla
Zwierzęta łatwo mogą zarazić się pasożytami. A jak jest z ludźmi? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie pasożyty atakują ludzi, jakie są objawy zakażenia, jak przeciwdziałać i jakie zioła wykorzystać do ich zwalczania.
Najzdrowsze przyprawy

7 najzdrowszych przypraw w Twojej kuchni

ProduktyBartłomiej Cieśla
Przyprawy to nieodłączny element każdej kuchni. Wykorzystywane są głównie jako dodatek do potraw, jednak wiele z nich kryje właściwości lecznicze. Dowiedz się, które składniki z Twojej kuchni można zaliczyć do najzdrowszych przypraw.
Herbata z miodem - kiedy dodać, jaki wybrać, właściwości

Herbata z miodem – kiedy i jaki miód dodawać, jakie ma właściwości?

WiedzaBartłomiej Cieśla
Herbata z miodem to w Polsce popularne połączenie. Przeczytaj o jej właściwościach oraz dowiedz się kiedy dodawać miód, jaki wybrać i do której herbaty pasuje najlepiej.