Zioła na oczyszczanie żył i tętnic

Spis treści:

 1. Jakie są przyczyny zatkanych i zanieczyszczonych żył?
 2. Objawy zapchanych żył
 3. Jakie zioła na oczyszczanie żył i tętnic wybrać?
 4. Substancje oczyszczające żyły
 5. Podsumowanie


Zdrowie żył i tętnic jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. To one odpowiadają za transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek, tkanek i narządów.

Niestety, z różnych przyczyn, nasze naczynia krwionośne mogą ulegać zatkaniu, co prowadzi do zaburzeń krążenia i ryzyka poważnych chorób serca.

Jak temu zapobiec? Oprócz zdrowej diety i aktywności fizycznej, możemy sięgnąć po naturalne zioła, które pomagają oczyszczać żyły i tętnic ze złogów i poprawiają przepływ krwi.

W tym artykule przedstawimy Ci 10 ziół, które warto włączyć do swojej codziennej diety. Zapraszamy do lektury!

Jakie są przyczyny zatkanych i zanieczyszczonych żył?

Zanieczyszczone żyły i tętnice to stan, który może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest miażdżyca, czyli choroba polegająca na odkładaniu się blaszek z cholesterolu, tłuszczu, białka i soli wapiennej na ścianach naczyń krwionośnych. 

Żyły i tętnice

Długość wszystkich żył w ciele człowieka to ok. 100 000 - 160 000 km.

Blaszki te zwężają światło (rozmiar) naczyń i utrudniają przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia i uszkodzenia poszczególnych organów. Miażdżyca może być spowodowana przez zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

Na poziom cholesterolu wpływa wiele czynników, takich jak:

 • Niezdrowa dieta: Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych sprzyja podwyższeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i obniżeniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Z kolei spożywanie warzyw, owoców, orzechów, ryb i produktów pełnoziarnistych pomaga utrzymać prawidłowy profil lipidowy.
 • Brak aktywności fizycznej: Siedzący tryb życia sprzyja otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, które są czynnikami ryzyka miażdżycy. Z kolei regularny ruch poprawia krążenie krwi, spala nadmiar tłuszczu i obniża poziom cholesterolu.
 • Palenie papierosów: Tytoń zawiera szkodliwe substancje, takie jak nikotyna i tlenek węgla, które uszkadzają ściany naczyń krwionośnych i zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów. Palenie również podnosi ciśnienie krwi i obniża poziom dobrego cholesterolu.
 • Picie alkoholu: Nadmierne spożywanie alkoholu podnosi ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów we krwi, co sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Alkohol uszkadza również wątrobę, która jest odpowiedzialna za metabolizm cholesterolu.

Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury

Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury

Inne przyczyny zanieczyszczonych żył i tętnic mogą być związane z:

 • Wiek: Z wiekiem naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia. Ponadto proces starzenia się organizmu wiąże się ze zmniejszeniem aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład cholesterolu.
 • Płeć: Mężczyźni są bardziej narażeni na miażdżycę niż kobiety do czasu menopauzy. Wynika to z różnic w poziomie hormonów płciowych, które wpływają na gospodarkę lipidową. Estrogeny chronią kobiety przed podwyższeniem poziomu złego cholesterolu, natomiast androgeny sprzyjają temu procesowi u mężczyzn.
 • Genetyka: Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne do zaburzeń gospodarki lipidowej lub innych chorób wpływających na układ krwionośny. Przykładem jest zespół Marfana, który powoduje m.in. osłabienie ścian naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko powstawania tętniaków.
 • Stres: Długotrwały stres wywołuje reakcję organizmu, która podnosi ciśnienie krwi i poziom kortyzolu we krwi. Kortyzol z kolei zwiększa poziom cukru i tłuszczu we krwi, co sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych.

Objawy zapchanych żył

Zapchane żyły mogą powodować różne objawy, w zależności od tego, gdzie w ciele się znajdują i jak bardzo są zablokowane. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • obrzęk, ból, uczucie ciężkości lub zmęczenia w nogach, zwłaszcza po długim staniu lub siedzeniu;
 • widoczne żyły pająkowe lub żylaki na nogach;
 • zmiany skórne, takie jak przebarwienia, wysypki, owrzodzenia lub zapalenie skóry;
 • skurcze mięśni łydek lub ud, zwłaszcza w nocy;
 • uczucie gorąca lub pieczenia w nogach;
 • zimne stopy lub palce u nóg;
 • zaburzenia czucia lub drętwienie w nogach;
 • zakrzepica żył głębokich, czyli powstanie skrzepu krwi w żyle głębokiej kończyn dolnych, który może być niebezpieczny dla życia, jeśli się oderwie i dotrze do płuc;
 • zatorowość płucna, czyli zablokowanie tętnicy płucnej przez skrzep krwi pochodzący z zakrzepicy żył głębokich, który może spowodować duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel z krwią, zawroty głowy lub omdlenia.

Jeśli masz jakiekolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ocenić stan swojego zdrowia i podjąć odpowiednie leczenie. Nie lekceważ objawów zapchanych żył, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jakie zioła na oczyszczanie żył i tętnic wybrać?

Zioła na oczyszczanie żył i tętnic to naturalne i skuteczne środki, które mogą wspomóc naszą kurację oczyszczającą. Zioła te zawierają różne substancje aktywne, które mają korzystny wpływ na układ krwionośny i pomagają usuwać blaszki miażdżycowe, obniżać poziom cholesterolu, poprawiać elastyczność naczyń, rozszerzać żyły, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.

Herbata Zdrowe Tętnice BIO 50 g - Dary Natury

Herbata Zdrowe Tętnice BIO 50 g - Dary Natury

Oto 10 ziół, które mogą skutecznie pomóc w walce z zanieczyszczonymi żyłami:

 • Owoc róży: Zawiera dużo witaminy C, która ma właściwości przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Pomaga chronić żyły i tętnice przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, wspomaga syntezę kolagenu niezbędnego dla elastyczności naczyń, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i zapobiegać zakrzepicy.
 • Rdest ptasi: Zawiera krzemionkę, flawonoidy, garbniki i inne substancje korzystne dla układu krwionośnego. Krzemionka pomaga uszczelnić i uelastycznić naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i przepuszczalności. Flawonoidy i garbniki mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Rdest ptasi pomaga również obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.
 • Pokrzywa: Zawiera żelazo, witaminę C, witaminę K, kwas foliowy i inne substancje korzystne dla układu krwionośnego. Żelazo pomaga zapobiegać anemii i poprawiać transport tlenu do tkanek. Witamina C i kwas foliowy wspomagają syntezę czerwonych krwinek i zapobiegają ich niedoborowi. Witamina K pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi i zapobiega krwawieniom. Pokrzywa pomaga również obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, rozszerzać naczynia krwionośne i poprawiać krążenie.
 • Bazylia: Zawiera chlorofil, przeciwutleniacze i minerały, które wspomagają rozkład cholesterolu i zwiększają elastyczność żył. Jest całkiem skutecznym środkiem na poprawę krążenia. Można ją pić jako napar lub dodawać do potraw.
 • Tymianek: Zawiera przeciwutleniacze, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Można go pić jako herbatkę lub stosować jako przyprawę.
 • Głóg: Zawiera flawonoidy i związki fenolowe, które pomagają regulować ciśnienie krwi i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Można go pić jako napar z owoców lub liści lub stosować jako suplement.
 • Rozmaryn: Zawiera kwas rozmarynowy i karnozol, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomagają one chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i poprawiają przepływ krwi do mózgu. Można go pić jako herbatkę lub dodawać do potraw.
 • Perełkowiec japoński: Zawiera rutynę, czyli flawonoid pochodzenia roślinnego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Rutyna pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegać zakrzepicy. Można go pić jako napar z kwiatów lub stosować jako suplement.
 • Gryka: Również zawiera rutynę oraz inne substancje korzystne dla układu krwionośnego, takie jak witamina C, witamina E, magnez czy żelazo. Gryka pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawić elastyczność naczyń i zapobiegać miażdżycy. Można ją jeść w postaci kaszy lub mąki lub pić jako napar z ziela.
 • Serer: Zawiera flawonoidy, błonnik i kwas wersenowy, które pomagają w oczyszczaniu naczyń krwionośnych z cholesterolu i metali ciężkich. Najlepiej jest przygotowywać napar ze świeżych liści selera.

Herbata Polecana Przy Nadmiarze Cholesterolu BIO 50 g - Dary Natury

Substancje oczyszczające żyły

Oprócz ziół na oczyszczanie żył i tętnic warto również spożywać inne produkty bogate w substancje oczyszczające żyły. Szukaj produktów które zawierają:

 • Flawonoidy: Są to związki roślinne o silnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Pomagają one chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, obniżać poziom cholesterolu LDL i zapobiegać agregacji płytek krwi. Flawonoidy znajdują się w wielu owocach i warzywach, takich jak cytrusy, jagody, czerwone winogrona, cebula, czosnek, brokuły czy kapusta.
 • Błonnik: Jest to substancja roślinna, która pomaga regulować trawienie i wydalanie. Błonnik wiąże się z cholesterolami i tłuszczami w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiegać otyłości. Błonnik znajduje się w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, nasionach i orzechach.
 • Kwas omega-3: Jest to niezbędny kwas tłuszczowy, który ma korzystny wpływ na układ krwionośny. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, podnosić poziom cholesterolu HDL, zapobiegać zakrzepom i stanom zapalnym naczyń. Kwas omega-3 znajduje się w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela czy sardynka, a także w olejach roślinnych, orzechach i nasionach lnianych.
 • Witamina C: Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która ma silne właściwości przeciwutleniające i wzmacniające układ odpornościowy. Pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, wspomaga syntezę kolagenu niezbędnego dla elastyczności żył i tętnic, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i zapobiegać zakrzepicy. Witamina C znajduje się w wielu owocach i warzywach, takich jak dzika róża, cytrusy, kiwi, papryka, brokuły czy czarna porzeczka.

Herbata Na Krążenie fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich żył i tętnic, a także poprawić krążenie i samopoczucie, polecamy Ci dostępne u nas ekologiczne herbaty ziołowe na oczyszczanie żył i tętnic, które zawierają omówione w artykule zioła.

W naszym sklepie znajdziesz także herbaty ziołowe na krążenie, które pomogą Ci uspokoić nerwy, rozluźnić mięśnie, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić przepływ krwi do mózgu.

Herbaty są w 100% naturalne i ekologiczne. Możesz je pić codziennie lub stosować jako kurację oczyszczającą. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych herbat ziołowych na oczyszczanie żył, na krążenie oraz wiele innych dolegliwości.

Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Podsumowanie

Zdrowie żył i tętnic jest niezwykle ważne dla naszego ogólnego samopoczucia i zapobiegania wielu poważnym chorobom. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, warto sięgnąć po naturalne i skuteczne herbatki ziołowe na oczyszczanie żył i tętnic, które możesz znaleźć w naszym sklepie ekologicznym.

Znajdziesz w nich omówione w artykule składniki ziołowe, czyli:

 • Owoc róży
 • Rdest ptasi
 • Pokrzywa
 • Bazylia
 • Tymianek
 • Głóg
 • Rozmaryn
 • Perełkowiec japoński
 • Gryka
 • Seler

Zioła pomogą usuwać blaszki miażdżycowe, obniżyć poziom cholesterolu, poprawić elastyczność naczyń, rozszerzać tętnice, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.

Herbaty ziołowe na oczyszczanie żył

Herbatki ziołowe mogą być skuteczną metodą na oczyszczanie żył i tętnic

Oprócz ziół warto również pamiętać o zdrowym stylu życia, który będzie wspierał nasze naczynia krwionośne. Zaliczamy do niego zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć warzyw, owoców, orzechów, ryb i innych produktów bogatych w substancje oczyszczające żyły, takie jak flawonoidy, błonnik, kwas omega-3 i witamina C.

Należy również unikać nadmiaru soli, cukru, tłuszczów nasyconych, alkoholu i papierosów, które szkodzą naszym żyłom i tętnicom. Nie zapominajmy także o regularnym ruchu, który poprawia przepływ krwi i zapobiega zastojom.

Pamiętajmy, że zdrowe żyły i tętnice to zdrowe serce i mózg!

Wiedza

Polecamy

Inne artykuły na blogu

Zobacz wszystkie
Kiełki - jakie mają właściwości i jak hodować je w domu?

Kiełki - jakie mają właściwości i jak hodować je w domu?

Przepisy
Kiełki to zdrowy i smaczny dodatek do wielu potraw. Dowiedz się, jakie mają właściwości, jak je hodować w domu i jak wykorzystywać w kuchni. Przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się do spróbowania kiełków!
Olejek pichtowy - właściwości i zastosowanie

Olejek pichtowy syberyjski - właściwości i zastosowanie

Produkty
Czy wiesz, dlaczego olejek pichtowy jest tak ceniony w medycynie naturalnej? Dowiedz się jak stosować syberyjski dar natury do leczenia różnych chorób, pielęgnacji skóry i aromaterapii.
Herbata zimowa - przepisy

Herbata zimowa - domowe przepisy

Przepisy
Dowiedz się, jak zrobić zimową herbatę ❄️  z różnych składników. Poznasz również kilka ciekawych przepisów na herbatę zimową, które są łatwe do wykonania i smaczne. To napój, który nie tylko rozgrzewa i smakuje, ale także ma wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Najlepsze zioła na odporność

Najlepsze zioła na wzmocnienie odporności

Produkty
W tym artykule przyjrzymy się, jakie zioła mogą stanowić doskonałe wsparcie dla naszego układu odpornościowego podczas sezonu jesienno-zimowego. To naturalny i bezpieczny sposób na poprawę zdrowia.
Zioła na wątrobę ‒ które wybrać?

Zioła na wątrobę ‒ które wybrać?

Wiedza
Czy wiesz, że niektórymi ziołami możesz skutecznie wspomóc swoją wątrobę i przeciwdziałać chorobom? W artykule przedstawiamy naturalne zioła na wątrobę, które pomogą w jej regeneracji i oczyszczaniu.
Najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej

Najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej

Wiedza
Kochasz pizzę? 🍕 Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej i ich charakterystyczne cechy. Dowiedz się też jaka jest historia pizzy.

Polecane produkty

Zobacz więcej
Bestseller
Prawdziwe KakaoPrawdziwe Kakao Ceremonialne
Cynamon cejloński mielony bezglutenowy BIO 75 g - Pięć PrzemianCynamon cejloński mielony bezglutenowy BIO 75 g - Pięć Przemian
Promocja -10%
7PEPAS suplement na pasożyty, toksyny i oczyszczanie - Amazona7PEPAS - preparat na pasożyty
Amazona 7PEPAS preparat na pasożyty, toksyny i oczyszczanie 12 g - Amazona
Cena promocyjna17,95 zł Cena regularna19,95 zł
Kakao ceremonialne 125 gKakao Islaverde
Mieszanka ziołowa na pasożyty 100 g - FlosMieszanka ziołowa na pasożyty 100 g - Flos
Olejek pichtowy syberyjski do picia 50 ml Pro AktivOlejek pichtowy syberyjski
Promocja -11%
Herbata imbirowa z kurkumą i pieprzem BIO (20 × 1,8 g) 36 g - Clipper
Promocja -8%
Herbata z melisą i lawendą BIO (20 × 1,5 g) 30 g - Clipper
Clipper Herbata z melisą i lawendą BIO (20 × 1,5 g) 30 g - Clipper
Cena promocyjna11,95 zł Cena regularna12,95 zł
Promocja -9%
Mąka gryczana pełnoziarnista bezglutenowa BIO 1 kg - Pięć Przemian
Promocja -27%
Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Pięć Przemian Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Cena promocyjna18,95 zł Cena regularna25,95 zł
Nowość
Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków
Promocja -20%
Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Bio Planet Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Cena promocyjna17,49 zł Cena regularna21,95 zł
Przyprawa włoska 65 g - VisanaPrzyprawa włoska 65 g - Visana
Visana Przyprawa włoska 65 g - Visana
Cena promocyjna8,95 zł
Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa 1 kg - Pięć Przemian
Herbapol herbata na robaka
Herbata Rooibos BIO (20 x 2 g) 40 g - Clipper
Herbata zielona z truskawką Fair Trade BIO (20 × 2 g) 40 g - Clipper
Promocja -8%
Herbata czarna z czarną porzeczką, maliną i truskawką BIO (20 x 2 g) 40 g - Clipper
Płatki owsiane BIO 1 kg - Bio Planet
Herbata biała z maliną BIO (20 × 1,7 g) 34 g - Clipper
Promocja -6%
Chia nasiona BIO 400 g - Bio Planet
Bio Planet Chia nasiona BIO 400 g - Bio Planet
Cena promocyjna15,95 zł Cena regularna16,95 zł
Promocja -7%
Herbata Korzeń Mniszka BIO 100 g - Dary Natury
Dary Natury Herbata Korzeń Mniszka BIO 100 g - Dary Natury
Cena promocyjna12,95 zł Cena regularna13,95 zł
Promocja -10%
Herbata Bomba Witaminowa BIO 100 g - Dary Natury
Dary Natury Herbata Bomba Witaminowa BIO 100 g - Dary Natury
Cena promocyjna17,95 zł Cena regularna19,95 zł
Nowość
Imbir mielony bezglutenowy BIO 60 g - Pięć Przemian