Zioła na oczyszczanie żył i tętnic

Spis treści:

 1. Jakie są przyczyny zatkanych i zanieczyszczonych żył?
 2. Objawy zapchanych żył
 3. Jakie zioła na oczyszczanie żył i tętnic wybrać?
 4. Substancje oczyszczające żyły
 5. Podsumowanie


Zdrowie żył i tętnic jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. To one odpowiadają za transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek, tkanek i narządów.

Niestety, z różnych przyczyn, nasze naczynia krwionośne mogą ulegać zatkaniu, co prowadzi do zaburzeń krążenia i ryzyka poważnych chorób serca.

Jak temu zapobiec? Oprócz zdrowej diety i aktywności fizycznej, możemy sięgnąć po naturalne zioła, które pomagają oczyszczać żyły i tętnic ze złogów i poprawiają przepływ krwi.

W tym artykule przedstawimy Ci 10 ziół, które warto włączyć do swojej codziennej diety. Zapraszamy do lektury!

Jakie są przyczyny zatkanych i zanieczyszczonych żył?

Zanieczyszczone żyły i tętnice to stan, który może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest miażdżyca, czyli choroba polegająca na odkładaniu się blaszek z cholesterolu, tłuszczu, białka i soli wapiennej na ścianach naczyń krwionośnych. 

Żyły i tętnice

Długość wszystkich żył w ciele człowieka to ok. 100 000 - 160 000 km.

Blaszki te zwężają światło (rozmiar) naczyń i utrudniają przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia i uszkodzenia poszczególnych organów. Miażdżyca może być spowodowana przez zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

Na poziom cholesterolu wpływa wiele czynników, takich jak:

 • Niezdrowa dieta: Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych sprzyja podwyższeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i obniżeniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Z kolei spożywanie warzyw, owoców, orzechów, ryb i produktów pełnoziarnistych pomaga utrzymać prawidłowy profil lipidowy.
 • Brak aktywności fizycznej: Siedzący tryb życia sprzyja otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, które są czynnikami ryzyka miażdżycy. Z kolei regularny ruch poprawia krążenie krwi, spala nadmiar tłuszczu i obniża poziom cholesterolu.
 • Palenie papierosów: Tytoń zawiera szkodliwe substancje, takie jak nikotyna i tlenek węgla, które uszkadzają ściany naczyń krwionośnych i zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów. Palenie również podnosi ciśnienie krwi i obniża poziom dobrego cholesterolu.
 • Picie alkoholu: Nadmierne spożywanie alkoholu podnosi ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów we krwi, co sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Alkohol uszkadza również wątrobę, która jest odpowiedzialna za metabolizm cholesterolu.

Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury

Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury

Inne przyczyny zanieczyszczonych żył i tętnic mogą być związane z:

 • Wiek: Z wiekiem naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia. Ponadto proces starzenia się organizmu wiąże się ze zmniejszeniem aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład cholesterolu.
 • Płeć: Mężczyźni są bardziej narażeni na miażdżycę niż kobiety do czasu menopauzy. Wynika to z różnic w poziomie hormonów płciowych, które wpływają na gospodarkę lipidową. Estrogeny chronią kobiety przed podwyższeniem poziomu złego cholesterolu, natomiast androgeny sprzyjają temu procesowi u mężczyzn.
 • Genetyka: Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne do zaburzeń gospodarki lipidowej lub innych chorób wpływających na układ krwionośny. Przykładem jest zespół Marfana, który powoduje osłabienie ścian naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko powstawania tętniaków.
 • Stres: Długotrwały stres wywołuje reakcję organizmu, która podnosi ciśnienie krwi i poziom kortyzolu we krwi. Kortyzol z kolei zwiększa poziom cukru i tłuszczu we krwi, co sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych.

Objawy zapchanych żył

Zapchane żyły mogą powodować różne objawy, w zależności od tego, gdzie w ciele się znajdują i jak bardzo są zablokowane. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • obrzęk, ból, uczucie ciężkości lub zmęczenia w nogach, zwłaszcza po długim staniu lub siedzeniu;
 • widoczne żyły pająkowe lub żylaki na nogach;
 • zmiany skórne, takie jak przebarwienia, wysypki, owrzodzenia lub zapalenie skóry;
 • skurcze mięśni łydek lub ud, zwłaszcza w nocy;
 • uczucie gorąca lub pieczenia w nogach;
 • zimne stopy lub palce u nóg;
 • zaburzenia czucia lub drętwienie w nogach;
 • zakrzepica żył głębokich, czyli powstanie skrzepu krwi w żyle głębokiej kończyn dolnych, który może być niebezpieczny dla życia, jeśli się oderwie i dotrze do płuc;
 • zatorowość płucna, czyli zablokowanie tętnicy płucnej przez skrzep krwi pochodzący z zakrzepicy żył głębokich, który może spowodować duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel z krwią, zawroty głowy lub omdlenia.

Jeśli masz jakiekolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ocenić stan swojego zdrowia i podjąć odpowiednie leczenie. Nie lekceważ objawów zapchanych żył, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jakie zioła na oczyszczanie żył i tętnic wybrać?

Zioła na oczyszczanie żył i tętnic to naturalne i skuteczne środki, które mogą wspomóc naszą kurację oczyszczającą. Zioła te zawierają różne substancje aktywne, które mają korzystny wpływ na układ krwionośny i pomagają usuwać blaszki miażdżycowe, obniżać poziom cholesterolu, poprawiać elastyczność naczyń, rozszerzać żyły, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.

Herbata Zdrowe Tętnice BIO 50 g - Dary Natury

Herbata Zdrowe Tętnice BIO 50 g - Dary Natury

Oto 10 ziół, które mogą skutecznie pomóc w walce z zanieczyszczonymi żyłami:

 • Owoc róży: Zawiera dużo witaminy C, która ma właściwości przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Pomaga chronić żyły i tętnice przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, wspomaga syntezę kolagenu niezbędnego dla elastyczności naczyń, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i zapobiegać zakrzepicy.
 • Rdest ptasi: Zawiera krzemionkę, flawonoidy, garbniki i inne substancje korzystne dla układu krwionośnego. Krzemionka pomaga uszczelnić i uelastycznić naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i przepuszczalności. Flawonoidy i garbniki mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Rdest ptasi pomaga również obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.
 • Pokrzywa: Zawiera żelazo, witaminę C, witaminę K, kwas foliowy i inne substancje korzystne dla układu krwionośnego. Żelazo pomaga zapobiegać anemii i poprawiać transport tlenu do tkanek. Witamina C i kwas foliowy wspomagają syntezę czerwonych krwinek i zapobiegają ich niedoborowi. Witamina K pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi i zapobiega krwawieniom. Pokrzywa pomaga również obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, rozszerzać naczynia krwionośne i poprawiać krążenie.
 • Bazylia: Zawiera chlorofil, przeciwutleniacze i minerały, które wspomagają rozkład cholesterolu i zwiększają elastyczność żył. Jest całkiem skutecznym środkiem na poprawę krążenia. Można ją pić jako napar lub dodawać do potraw.
 • Tymianek: Zawiera przeciwutleniacze, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Można go pić jako herbatkę lub stosować jako przyprawę.
 • Głóg: Zawiera flawonoidy i związki fenolowe, które pomagają regulować ciśnienie krwi i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Można go pić jako napar z owoców lub liści lub stosować jako suplement.
 • Rozmaryn: Zawiera kwas rozmarynowy i karnozol, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomagają one chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i poprawiają przepływ krwi do mózgu. Można go pić jako herbatkę lub dodawać do potraw.
 • Perełkowiec japoński: Zawiera rutynę, czyli flawonoid pochodzenia roślinnego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Rutyna pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegać zakrzepicy. Można go pić jako napar z kwiatów lub stosować jako suplement.
 • Gryka: Również zawiera rutynę oraz inne substancje korzystne dla układu krwionośnego, takie jak witamina C, witamina E, magnez czy żelazo. Gryka pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawić elastyczność naczyń i zapobiegać miażdżycy. Można ją jeść w postaci kaszy lub mąki lub pić jako napar z ziela.
 • Serer: Zawiera flawonoidy, błonnik i kwas wersenowy, które pomagają w oczyszczaniu naczyń krwionośnych z cholesterolu i metali ciężkich. Najlepiej jest przygotowywać napar ze świeżych liści selera.

Herbata Polecana Przy Nadmiarze Cholesterolu BIO 50 g - Dary Natury

Substancje oczyszczające żyły

Oprócz ziół na oczyszczanie żył i tętnic warto również spożywać inne produkty bogate w substancje oczyszczające żyły. Szukaj produktów które zawierają:

 • Flawonoidy: Są to związki roślinne o silnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Pomagają one chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, obniżać poziom cholesterolu LDL i zapobiegać agregacji płytek krwi. Flawonoidy znajdują się w wielu owocach i warzywach, takich jak cytrusy, jagody, czerwone winogrona, cebula, czosnek, brokuły czy kapusta.
 • Błonnik: Jest to substancja roślinna, która pomaga regulować trawienie i wydalanie. Błonnik wiąże się z cholesterolami i tłuszczami w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiegać otyłości. Błonnik znajduje się w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, nasionach i orzechach.
 • Kwas omega-3: Jest to niezbędny kwas tłuszczowy, który ma korzystny wpływ na układ krwionośny. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, podnosić poziom cholesterolu HDL, zapobiegać zakrzepom i stanom zapalnym naczyń. Kwas omega-3 znajduje się w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela czy sardynka, a także w olejach roślinnych, orzechach i nasionach lnianych.
 • Witamina C: Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która ma silne właściwości przeciwutleniające i wzmacniające układ odpornościowy. Pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, wspomaga syntezę kolagenu niezbędnego dla elastyczności żył i tętnic, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i zapobiegać zakrzepicy. Witamina C znajduje się w wielu owocach i warzywach, takich jak dzika róża, cytrusy, kiwi, papryka, brokuły czy czarna porzeczka.

Herbata Na Krążenie fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich żył i tętnic, a także poprawić krążenie i samopoczucie, polecamy Ci dostępne u nas ekologiczne herbaty ziołowe na oczyszczanie żył i tętnic, które zawierają omówione w artykule zioła.

W naszym sklepie znajdziesz także herbaty ziołowe na krążenie, które pomogą Ci uspokoić nerwy, rozluźnić mięśnie, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić przepływ krwi do mózgu.

Herbaty są w 100% naturalne i ekologiczne. Możesz je pić codziennie lub stosować jako kurację oczyszczającą. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych herbat ziołowych na oczyszczanie żył, na krążenie oraz wiele innych dolegliwości.

Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków

Podsumowanie

Zdrowie żył i tętnic jest niezwykle ważne dla naszego ogólnego samopoczucia i zapobiegania wielu poważnym chorobom. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, warto sięgnąć po naturalne i skuteczne herbatki ziołowe na oczyszczanie żył i tętnic, które możesz znaleźć w naszym sklepie ekologicznym.

Znajdziesz w nich omówione w artykule składniki ziołowe, czyli:

 • Owoc róży
 • Rdest ptasi
 • Pokrzywa
 • Bazylia
 • Tymianek
 • Głóg
 • Rozmaryn
 • Perełkowiec japoński
 • Gryka
 • Seler

Zioła pomogą usuwać blaszki miażdżycowe, obniżyć poziom cholesterolu, poprawić elastyczność naczyń, rozszerzać tętnice, zapobiegać zakrzepom i poprawiać krążenie.

Herbaty ziołowe na oczyszczanie żył

Herbatki ziołowe mogą być skuteczną metodą na oczyszczanie żył i tętnic

Oprócz ziół warto również pamiętać o zdrowym stylu życia, który będzie wspierał nasze naczynia krwionośne. Zaliczamy do niego zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć warzyw, owoców, orzechów, ryb i innych produktów bogatych w substancje oczyszczające żyły, takie jak flawonoidy, błonnik, kwas omega-3 i witamina C.

Należy również unikać nadmiaru soli, cukru, tłuszczów nasyconych, alkoholu i papierosów, które szkodzą naszym żyłom i tętnicom. Nie zapominajmy także o regularnym ruchu, który poprawia przepływ krwi i zapobiega zastojom.

Pamiętajmy, że zdrowe żyły i tętnice to zdrowe serce i mózg!

Wiedza

Polecamy

Inne artykuły na blogu

Zobacz wszystkie
Zioła na wątrobę ‒ które wybrać?

Zioła na wątrobę ‒ które wybrać?

Wiedza
Czy wiesz, że niektórymi ziołami możesz skutecznie wspomóc swoją wątrobę i przeciwdziałać chorobom? W artykule przedstawiamy naturalne zioła na wątrobę, które pomogą w jej regeneracji i oczyszczaniu.
Najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej

Najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej

Wiedza
Kochasz pizzę? 🍕 Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj najpopularniejsze rodzaje pizzy włoskiej i ich charakterystyczne cechy. Dowiedz się też jaka jest historia pizzy.
Co zrobić ze śliwek? 15 pomysłów na wykorzystanie śliwek

Co zrobić ze śliwek? 15 pomysłów na wykorzystanie śliwek

Przepisy
Nie wiesz co zrobić ze śliwek? Poznaj nasze 15 pomysłów na śliwkowe potrawy - od przetworów po desery i obiady. Dowiesz się też, jak te fioletowe owoce wpływają na zdrowie.
Probiotyki a prebiotyki - czym są i czym się różnią?

Probiotyki a prebiotyki - czym są i czym się różnią?

Wiedza
Czy wiesz, czym są probiotyki i prebiotyki i jak wpływają na Twoje zdrowie? Przeczytaj, jakie są źródła, funkcje i zastosowania tych substancji, jak je prawidłowo stosować i jakie są możliwe przeciwwskazania.
Zioła na sen i bezsenność

Jakie zioła na sen i bezsenność?

Wiedza
Istnieją naturalne sposoby na poprawę jakości snu, które nie wymagają sięgania po leki farmakologiczne. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze zioła, które mogą pomóc Ci w zasypianiu oraz zapewnić spokojny i regenerujący sen.
Kawa mrożona - przepis na domowe frappé

Kawa mrożona - przepis na domowe frappé

Przepisy
Mrożona kawa to napój, który z pewnością docenisz w upalne dni.  W tym artykule dowiesz się, jak zrobić ją w domu, jaką kawę i mleko używać, jakie dodatki i dekoracje wybrać i jak urozmaicić jej smak i wygląd.

Polecane produkty

Zobacz więcej
Bestseller
Prawdziwe KakaoPrawdziwe Kakao Ceremonialne
Bestseller
mieszanka ziół na pasożytymieszanka na pasożyty
Kakao ceremonialne 125 gKakao Islaverde
Promocja -23%
Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Pięć Przemian Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Cena promocyjna19,95 zł Cena regularna25,95 zł
NowośćPromocja -10%
7PEPAS suplement na pasożyty, toksyny i oczyszczanie - AmazonaPreparat na pasozyty
Amazona 7PEPAS preparat na pasożyty, toksyny i oczyszczanie 12 g - Amazona
Cena promocyjna17,95 zł Cena regularna19,95 zł
Mąka gryczana pełnoziarnista bezglutenowa BIO 1 kg - Pięć Przemian
Promocja -20%
Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Bio Planet Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Cena promocyjna17,49 zł Cena regularna21,95 zł
Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury
Herbata zielona z truskawką Fair Trade BIO (20 × 2 g) 40 g - Clipper
Płatki owsiane BIO 1 kg - Bio Planet
Promocja -6%
Chia nasiona BIO 400 g - Bio Planet
Bio Planet Chia nasiona BIO 400 g - Bio Planet
Cena promocyjna15,95 zł Cena regularna16,95 zł
Promocja -14%
Migdały BIO 350 g - Bio Planet
Bio Planet Migdały BIO 350 g - Bio Planet
Cena promocyjna27,95 zł Cena regularna32,59 zł
Promocja -7%
Herbata Korzeń Mniszka BIO 100 g - Dary Natury
Dary Natury Herbata Korzeń Mniszka BIO 100 g - Dary Natury
Cena promocyjna12,95 zł Cena regularna13,95 zł
Przyprawa włoska 65 g - VisanaPrzyprawa włoska 65 g - Visana
Visana Przyprawa włoska 65 g - Visana
Cena promocyjna8,95 zł
Promocja -19%
Orzechy włoskie BIO 300 g - Bio Planet
Bio Planet Orzechy włoskie BIO 300 g - Bio Planet
Cena promocyjna21,95 zł Cena regularna26,95 zł
Herbata Dla Trzustki fix (20 x 2 g) 40 g - Herbapol Kraków
Herbata biała z maliną BIO (20 × 1,7 g) 34 g - Clipper
Herbata Bomba Witaminowa BIO 100 g - Dary Natury
Promocja -7%
Kawa ziarnista Arabica Etiopia Fair Trade BIO 250 g - Oxfam
Oxfam Fair Trade Kawa ziarnista Arabica Etiopia Fair Trade BIO 250 g - Oxfam
Cena promocyjna37,95 zł Cena regularna40,95 zł
Promocja -15%
Płatki róży w cukrze 320 g - Polska RóżaPłatki róży w cukrze 320 g - Polska Róża
Polska Róża Płatki róży w cukrze 320 g - Polska Róża
Cena promocyjna21,95 zł Cena regularna25,95 zł
Nowość
Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków