Spis treści:
- Krótka historia gorzkiej czekolady
- Właściwości czekolady
- Gorzka czekolada – kalorie i energia
- Gorzka czekolada a odchudzanie
- Jak gorzka czekolada wpływa na zdrowie?
Krótka historia gorzkiej czekolady
Xocolatl. Tak starożytni Majowie nazywali napój przygotowywany ze sfermentowanych ziaren kakaowca, mąki kukurydzianej, miodu i chili. Uważali go za wyjątkowy, boski napój, który był zarezerwowany dla wysoko postawionych osób w plemieniu. Kakao wykorzystywali podczas oficjalnych ceremonii, rytuałów religijnych, na ucztach i festiwalach, jako ofiary pogrzebowe i do celów leczniczych. Ziarna kakaowca były też używane jako waluta do kupowania innych dóbr.
Ziarna kakao
Do 1400 roku Imperium Azteków władało znaczną częścią Ameryki Środkowej, a że sami nie uprawiali kakaowców odbierali je od podbitych ludów jako daninę. Aztekowie po swojemu wzbogacili recepturę m.in. o wanilię i paprykę. Napój woleli pić na zimno. Również dla nich kakao było cenną walutą i nadawano mu boski charakter.
Do Europy kakao trafiło po hiszpańskim podboju Azteków, a hiszpański dwór szybko polubił ten egzotyczny napój, modyfikując go swoimi przyprawami i cukrem.
Historia czekolady w formie stałej tabliczki zaczyna się w 1828 roku, kiedy Holender Casparus van Houten Senior wynalazł sposób na wyciągnięcie czystego kakao z masła kakaowego. Kilkanaście lat później Francis Fry nauczył się formować tabliczki z kakao, cukru i tłuszczu. Do dziś manufaktury z Belgi, Holandii, Szwajcarii i Anglii uważa się za ekspertów od tworzenia najwyższej jakości czekolady.
Właściwości czekolady
Gorzka czekolada cechuje się wysoką zawartością masy kakaowej, między 70% a 100%. To właśnie ona odpowiada za gorzki smak. Wysoka zawartość kakao oznacza więcej jego cennych składników, dlatego gorzka czekolada uważana jest za najzdrowszy rodzaj.
Owoc kakaowca
Ciemna czekolada z dużą zawartością kakao to bogate źródło magnezu, potasu, miedzi oraz zawiera spore ilości polifenoli (w tym flawonoidów). Redukują one stres oksydacyjny, który przyczynia się do przyspieszonego starzenia się organizmu i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Polifenole korzystnie wpływają na układ krążenia, obniżają ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu zapobiegając zawałowi serca, miażdżycy i innym chorobom sercowo-naczyniowym. Ponadto uelastyczniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Zawarty w gorzkiej czekoladzie magnez wzmacnia układ nerwowy, mięśnie, zapobiega skurczom, nadciśnieniu i cukrzycy.
Gorzkiej czekoladzie przypisuje się też pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zawiera ona wiele substancji (m.in. pirazynę), dzięki którym mózg pracuje wydajniej. Poprawia się koncentracja, pamięć i procesy myślowe. Z tego powodu niektóre osoby po spożyciu gorzkiej czekolady w godzinach wieczornych mogą mieć problem z zaśnięciem.
W czekoladzie znajdziemy też w sporej ilości teobrominę. To środek moczopędny, dzięki któremu świetnie oczyszczają się nerki. Może również pomóc złagodzić kaszel.
Gorzka czekolada – kalorie i energia
Gorzka czekolada to wysokokaloryczna „słodycz”. Ilość kalorii zależy od zawartości kakao i ewentualnie dodanego cukru lub innych dodatków.
100 g czekolady to zazwyczaj 500 – 600 kcal, głównie z tłuszczu i węglowodanów.
Dzięki temu, że jest wysokokaloryczna, stanowi źródło łatwej do pozyskania energii. Przy okazji dostarcza wiele cennych składników odżywczych, które zostały omówione powyżej.
Gorzka czekolada sprawdzi się w okresie około treningowym oraz w czasie wzmożonej aktywności fizycznej lub umysłowej. Szybko dodaje energii, a po zakończonym intensywnym treningu wspomoże procesy regeneracji mięśni. Jej transport jest niekłopotliwy, dlatego można zabrać ją do pracy, na wycieczkę albo na trening.
Gorzka czekolada a odchudzanie
Pomimo swojej wysokiej wartości energetycznej, ciemna czekolada wykorzystywana jest w diecie osób odchudzających się. Zawarte w kakao polifenole sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej poprzez wpływanie na metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Zmniejszają ekspresję genów odpowiedzialnych za syntezę kwasów tłuszczowych i dają uczucie sytości, ograniczając chęć jedzenia.
Oczywiście cały czas należy zachowywać ujemny bilans kaloryczny całej diety, parę kostek dziennie zupełnie wystarcza.
Jak gorzka czekolada wpływa na zdrowie?
Ciemna czekolada z wysoką zawartością kakao z pewnością jest produktem o niezwykłym działaniu. Wybierając gorzką czekoladę warto zwrócić uwagę na jej jakość i skład. Klasyczna gorzka czekolada powinna zawierać ponad 70% kakao. Niższa zawartość również jest w porządku, ale w czekoladach z dodatkami.
W ofercie naszego sklepu ekologicznego dostępne są gorzkie czekolady m.in. z miętą, pomarańczą, orzechami czy truflami. Warto zwrócić uwagę na certyfikat bio – ekologiczne gorzkie czekolady świetnie smakują i mają dobry skład.
Podsumowując, przedstawiamy w skrócie właściwości zdrowotne płynące z gorzkiej czekolady:
- bogate źródło magnezu, koniecznego do prawidłowego działania układu nerwowego i mięśni (w tym serca) oraz potasu, miedzi i polifenoli,
- opóźnia procesy starzenia się organizmu,
- uelastycznia naczynia krwionośne poprawiając krążenie krwi,
- reguluje ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi,
- zapobiega miażdżycy, zawałowi serca i udarowi mózgu,
- wspomaga pracę mózgu,
- szybko dodaje energii i poprawia humor,
- pobudza pracę nerek i ich oczyszczanie,
- pomaga złagodzić kaszel,
- wspomaga metabolizm,
- w porównaniu z innymi słodyczami najmniej szkodzi zębom i może przeciwdziałać próchnicy,
- świetnie smakuje z różnymi dodatkami 😊