Spis treści:
- Lipa – potężne drzewo o cennych kwiatach
- Jakie działanie ma herbata z lipy?
- Miód lipowy
- Zastosowanie lipy w kosmetyce
- Lipa – zastosowanie
- Lipa w kulturze
- Na co pomaga lipa?
Lipa – potężne drzewo o cennych kwiatach
Lipa to wysokie i dosyć potężne drzewo. Zazwyczaj osiąga do 35 metrów wysokości. Popularna w Polsce i na całej północnej półkuli lipa wykorzystywana jest od setek lat w fitoterapii, czyli leczeniu ziołami i substancjami pochodzenia roślinnego. Z drzew lipy możemy pozyskiwać kwiaty, owoce (niewielkie okrągłe orzeszki), liście oraz oczywiście drewno. W Polsce najczęściej spotkać można lipę drobnolistną i szerokolistną.
Z punktu widzenia korzyści dla zdrowia najcenniejsze są kwiatostany lipy, które nie są łatwe w pozyskaniu ze względu na duże rozmiary drzewa. Zebrane kwiaty lipy wraz z listkami poddaje się procesowi suszenia, aby później można było z nich przygotować napar lub inne produkty.
Lipa osiąga nawet 35 m wysokości i 25 m szerokości
Jakie działanie ma herbata z lipy?
Kwiat lipy jest wykorzystywany głównie przy problemach z górnymi drogami oddechowymi. Herbata z lipy polecana jest przy przeziębieniu, gorączce, kaszlu, bólu gardła i katarze.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, napotne i osłaniające drogi oddechowe, redukując podrażnienia gardła. Herbata z lipy redukuje temperaturę ciała i kaszel. Łagodzi napięcie nerwowe, uspokaja, odpręża i pomaga zapaść w sen.
Herbata lipowa ma też działanie moczopędne, co korzystnie wpływa na układ moczowy. W medycynie ludowej była stosowana jako środek na choroby nerek i pęcherza moczowego.
Napar z kwiatów lipy może pomóc z problemami żołądkowymi - pobudza wydzielanie soków żołądkowych i łagodzi podrażnienia. Taka herbatka to dobry dodatek do cięższych potraw.
Dobroczynne właściwości herbaty z lipy zawdzięczamy zawartym w kwiatach składnikom. To przede wszystkim flawonoidy, fitosterole, garbniki i śluzy. Zawiera również witaminy C i PP oraz kwasy organiczne i sole mineralne.
Miód lipowy
Lipa to roślina, której miododajne kwiaty są lubiane przez pszczoły. Miód lipowy jest jednym z najsmaczniejszych miodów. Ma złotożółtą lub zielonożółtą barwę i zapach kwiatów lipy.
Podobnie jak herbata lipowa, miód ma wiele cennych właściwości, dzięki którym skutecznie wspomaga w leczeniu przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie kaszlu. Ma działanie obniżające gorączkę, przeciwkaszlowe, wykrztuśne i napotne. Dodatkowo łagodzi objawy alergii, pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie i uspokaja.
Zastosowanie lipy w kosmetyce
Kwiaty lipy wykorzystywane są również w naturalnych kosmetykach. Przygotowany napar można stosować zewnętrznie jako okład na skórę lub oczy. Działanie przeciwzapalne lipy sprawdzi się u osób z cerą trądzikową, tłustą i suchą. Łagodzi podrażnienia i wygładza skórę.
Ekstrakt z lipy bywa też składnikiem kosmetyków ze względu na swoje działanie antyalergiczne. Dodawany jest do szamponów i odżywek do włosów przesuszonych i zniszczonych.
Lipa – zastosowanie
Jak już wiemy, to kwiaty lipy są najcenniejszym elementem drzewa i z nich powstają różne produkty.
Najczęściej stosowane są herbatki lipowe. Warto zwrócić uwagę na mieszanki różnych składników. Lipa z maliną i dziką różą to świetne połączenie na czas choroby – składniki te dostarczają sporo witaminy C i znane są ze swojego działania leczniczego. Napar z kwiatów lipy jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy zalać wrzątkiem 1-2 łyżeczki suszu lub gotową torebkę wrzątkiem i odczekać ok. 15 minut. Zaleca się pić 2 razy dziennie.
Kwiaty lipy
Z kwiatów lipy pszczoły chętnie wytwarzają miód. Ma jasną barwę i jest powszechnie lubiany ze względu na swój smak i aromat. Miód lipowy można jeść bezpośrednio, dodawać do herbaty albo smarować nim chleb.
Kwiaty lipy można wykorzystać również do przygotowania syropu. Do słoja wsypuje się suszone kwiaty i zalewa się gorącą wodą z roztopionym w niej cukrem. Po 2 dniach mamy gotowy syrop lipowy.
Charakterystyczny aromat lipy jest również poszukiwany przez wielbicieli alkoholu. Lipową nalewkę przygotowuje się z kwiatów lipy lub miodu lipowego. Oczywiście potrzebna będzie jeszcze wódka i spirytus.
Lipa w kulturze
Lipa to drzewo powszechnie występujące na terenach zamieszkiwanych przez Słowian. Jest jedną z najważniejszych roślin słowiańskiej kultury. Kojarzona była ze szczęściem, pomyślnością i przyjaźnią. Miała odstraszać złe moce, czarownice, demony i inne nieszczęścia oraz chronić przed uderzeniem pioruna. W czasach przedchrześcijańskich lipa miała być poświęcona Świętowitowi – naczelnemu bóstwu Słowian.
W tradycji chrześcijańskiej kojarzona była z Matką Bożą i właśnie na tym drzewie zawieszano wiejskie kapliczki i obrazy. Lipa pojawiała się często w utworach polskich poetów i pisarzy, jako stały element polskiego krajobrazu. Sama nazwa miesiąca „lipiec” pochodzi właśnie od lip, które wtedy kwitną.
Na co pomaga lipa?
Lipa nie bez powodu stosowana jest od setek lat w formie naparów i miodu. Przynosi wiele korzyści zdrowotnych:
- stosowana jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych;
- pomaga leczyć przeziębienie, gorączkę, kaszel, ból gardła;
- działa moczopędnie, oczyszczając drogi moczowe i nerki;
- działa uspokajająco i łagodzi nerwy;
- łagodzi objawy alergii;
- kwiatostan lipy jest bogaty we flawonoidy, śluzy i fitosterole;
- stosowana na skórę pomaga osobom z cerą trądzikową, tłustą i suchą;
- powstają z niej herbatki, miód, syropy, nalewki, kosmetyki;
- zajmuje ważne miejsce w kulturze Słowian.