Spis treści:
- Masło klarowanie – pochodzenie
- Jak powstaje masło klarowane ghee?
- Punkt dymienia masła klarowanego
- Masło klarowane – właściwości
- Masło klarowanie – zastosowanie
- Jak przechowywać masło klarowane?
- Jakie korzyści dla zdrowia daje ghee?
Masło klarowanie – pochodzenie
Masło klarowane pochodzi z Indii i jest tam nazywane „ghee” lub „ghi”. Metoda klarowania masła powstała już ponad 4 tysiące lat temu i od tego czasu masło ghee jest powszechnie używane w kuchni.
Hindusi uważają je za najlepszy tłuszcz świata i wykorzystują nie tylko do przygotowywania potraw, ale również w celach religijnych. Używane jest do rytuałów wedyjskich, podczas ślubów i pogrzebów oraz do napełniania lamp olejnych podczas ceremonii.
Ajurweda – tradycyjna medycyna indyjska – zalecała wykorzystywanie ghee podczas medytacji. Przypisywała mu różne działanie lecznicze.
Jak powstaje masło klarowane ghee?
Oryginalne indyjskie ghee wytwarza się z mleka bawolego lub krowiego. Najpierw z mleka przygotowuje się klasyczne masło. Następnie otrzymane masło powoli się podgrzewa i roztapia na małym ogniu, aby pozbyć się wody i białka. Woda wyparowuje, a cząstki stałe zbierają się w postaci osadu, który jest usuwany.
Masło klarowane Ghee w sprayu 200 ml - Vilgain
W efekcie otrzymuje się czysty tłuszcz pozbawiony innych składników. Masło klarowane ma bursztynowo złoty kolor, a w postaci płynnej jest lekko przeźroczyste. Smak ma oczywiście maślany, z lekkim orzechowym aromatem.
Punkt dymienia masła klarowanego
Punkt dymienia to temperatura, przy której podgrzewany tłuszcz zaczyna się rozpadać na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe, traci wszelkie własności odżywcze i wydziela toksyny.
Masło klarowane ma temperaturę dymienia na poziomie 252°C, czyli znacznie więcej niż większość olejów. Dla porównania punkt dymienia zwykłego masła to 177°C. Smażenie w domowych warunkach zazwyczaj nie przekracza 180°C, dlatego masło klarowane można wykorzystywać do smażenia.
Masło klarowane – właściwości
W procesie klarowania z masła usuwane są wszelkie substancje niebędące tłuszczem mlecznym. Wlicza się do tego również cukier mlekowy, dzięki czemu masło klarowane może być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy oraz alergików uczulonych na krowie mleko. Dostarcza również rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K.
Właściwości prozdrowotne masła ghee były znane już setki lat temu w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Co może być zaskakujące, masło klarowane może pomagać w leczeniu chorób krążenia. Do ich rozwoju przyczynia się nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych. Masło klarowane dostarcza zarówno kwasy tłuszczowe nasycone jak i nienasycone.
Jednak w ghee znajdziemy nasycone kwasy tłuszczowe krótkołańcuchowe, które są lekkostrawne, poprawiają gospodarkę hormonalną i nie zwiększają szans na miażdżycę czy zawał. Ten rodzaj kwasów znaleźć można również w naturalnym oleju kokosowym.
Masło klarowane zawiera sporo cholesterolu, jednak nie jest to cholesterol utleniony, który odpowiada za choroby układu krążenia. Cholesterol utleniony powstaje w wyniku długiego ogrzewania w wysokiej temperaturze.
Może też zwiększać poziom dobrego cholesterolu (HDL), który odpowiada za transport cholesterolu do wątroby, gdzie jest wydalany.
Spożywając rozsądne ilości ghee nie ma obaw o podwyższenie się poziomu cholesterolu. Zaleca się, aby dziennie spożywać nie więcej niż dwie łyżki masła ghee.
Ponadto zawiera kwas linolowy zapobiegający rozwojowi komórek nowotworowych, uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki i korzystnie wpływa na serce. Może też wspomagać proces odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej.
Jednym z krótkołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych jest kwas masłowy, który wykazuje korzystne działanie na układ pokarmowy. Redukuje nadmiar kwasów żołądkowych, odżywia nabłonek dróg trawiennych i działa przeciwwirusowo. Możliwe, że przeciwdziała rozwojowi nowotworów.
Masło klarowane Ghee 330 ml - Vilgain
Według praktyków Ajurwedy ghee wspomaga pracę mózgu, dzięki czemu wydajniej zachodzą procesy myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Wierzą również, że wydłuża życie.
Masło klarowanie – zastosowanie
Zastosowanie masła klarowanego jest podobne do klasycznego masła. Posiada wysoką temperaturę dymienia, dlatego można je spokojnie używać do smażenia, pieczenia i duszenia.
Można je wykorzystać do przygotowania różnorodnych dań, od mięs, przez warzywa, ryż, kasze, aż po ciasta i sosy. Nadaje smażonym potrawom złotą skórkę i wyjątkowy smak. Jest również wydajne – jedna łyżka ghee może zastąpić cztery łyżki oleju roślinnego, co czyni je ekonomicznym wyborem.
Ze względu na brak laktozy oraz dużą zawartość zdrowych tłuszczów, ghee jest idealne dla osób stosujących diety wysokotłuszczowe, takie jak dieta ketogeniczna. Pomaga w osiągnięciu stanu ketozy, dostarczając organizmowi energii z tłuszczów, a nie z węglowodanów.
Jak przechowywać masło klarowane?
Masło ghee bardzo długo zachowuje świeżość – kilka lub kilkanaście miesięcy. Czysty tłuszcz to środowisko niezbyt sprzyjające rozwijaniu się bakterii.
Najlepiej jest przechowywać je w szczelnie zamkniętym słoiku z dala od światła słonecznego (np. w szafce), aby nie zjełczało. Można też trzymać je w lodówce.
Jakie korzyści dla zdrowia daje ghee?
Dlaczego warto włączyć masło klarowane do swojego kuchennego asortymentu? Podsumowując, przedstawiamy w skrócie korzyści z masła klarowanego ghee:
- kwasy tłuszczowe zawarte w ghee nie przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia,
- nie zwiększa poziomu cholesterolu we krwi (przy rozsądnych ilościach),
- korzystnie wpływa na układ trawienny i procesy trawienne – redukuje stany zapalne, reguluje ilość kwasów żołądkowych, odżywia przewody pokarmowe i przeciwdziała ich owrzodzeniu,
- wspomaga metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej,
- zawiera witaminy A, D, E, K,
- nie zawiera laktozy,
- nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze,
- długo zachowuje świeżość,
- ulepsza smak potrawy 😊