Guma guar - właściwości i zastosowanie

Spis treści

 1. Czym jest guma guar i jakie ma właściwości?
 2. Zastosowania gumy guar
 3. Jak stosować gumę guar w kuchni?
 4. Czy guma guar jest zdrowa?
 5. Podsumowanie


Guma guar to naturalny polisacharyd pozyskiwany z nasion rośliny Cyamopsis tetragonoloba, uprawianej głównie w Indiach. Jest ceniona za swoje właściwości zagęszczające i stabilizujące, co sprawia, że znajduje zastosowanie w wielu branżach - od spożywczej po kosmetyczną. W przemyśle spożywczym guma guar jest dodawana do produktów takich jak lody, sosy czy napoje, aby poprawić ich teksturę i zapobiec rozwarstwianiu.

Jednakże guma guar nie jest tylko dodatkiem przemysłowym. Dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę jest również wykorzystywana w domowych kuchniach jako środek zagęszczający do zup i sosów, a także jako składnik bezglutenowych mieszanek do pieczenia. Jest to szczególnie ważne dla osób z nietolerancją glutenu, ponieważ guma guar może imitować niektóre właściwości glutenu, ułatwiając wypiek chleba czy ciast.

Guma guar - właściwości

W tym artykule przyjrzymy się bliżej gumie guar - jej pochodzeniu, właściwościom i zastosowaniu. Dowiesz się, jak możesz wykorzystać ten wszechstronny składnik w swojej kuchni, a także jakie korzyści zdrowotne może przynieść jej spożywanie.

Czym jest guma guar i jakie ma właściwości?

Guma guar to biały do żółtawego proszek, który jest rozpuszczalny w wodzie i tworzy lepkie roztwory nawet w niskich stężeniach. Jest to polisacharyd składający się głównie z dwóch cukrów: galaktozy i mannozy.

Unikalna struktura chemiczna gumy guar sprawia, że jest ona doskonałym środkiem zagęszczającym, stabilizującym i emulgującym, co czyni ją niezwykle przydatną w wielu branżach.

Właściwości gumy guar

 • Zagęszczanie: Guma guar może zwiększać lepkość płynów, co jest wykorzystywane w produktach spożywczych takich jak sosy czy lody.
 • Stabilizacja: Zapobiega rozdzieleniu się składników w produktach, takich jak mleko smakowe czy dressingi.
 • Emulgacja: Umożliwia mieszanie się olejów i wody, co jest kluczowe w produkcji majonezu czy kosmetyków.
 • Bezglutenowa: Jest alternatywą dla glutenu w produktach dla osób na diecie bezglutenowej.
 • Niskokaloryczna: Może być stosowana jako substytut tłuszczu w niskokalorycznych produktach.

Guma guar BIO 200 g - Bio Planet

Guma guar BIO 200 g - Bio Planet

Dzięki tym właściwościom guma guar znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym, farmaceutycznym i wielu innych.

Zastosowania gumy guar

Guma guar, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy jej główne zastosowania:

1. Przemysł spożywczy:

 • Zagęszczanie: Guma guar jest najczęściej stosowana jako zagęszczacz w sosach, zupach, jogurtach, lodach, dżemach, majonezach, ketchupie i innych produktach spożywczych. Nadaje im gęstą, kremową konsystencję bez zmiany smaku.
 • Stabilizacja emulsji: Zapobiega rozwarstwianiu się składników o różnej konsystencji, np. oleju i wody w sosach lub dressingach.
 • Poprawa konsystencji: Stosowana w pieczywie i wypiekach, szczególnie bezglutenowych, nadaje ciastu elastyczność i pozwala uzyskać odpowiednią konsystencję.
 • Zwiększenie objętości: W produktach mrożonych takich jak lody, guma guar pomaga utrzymać wilgoć i zwiększyć objętość produktu.
 • Zastępstwo tłuszczu: W niektórych produktach spożywczych guma guar może być stosowana jako zamiennik tłuszczu, co obniża ich kaloryczność.

2. Przemysł farmaceutyczny:

 • Środek wiążący: Guma guar stosowana jest jako środek wiążący w tabletkach i kapsułkach, nadając im odpowiednią konsystencję i ułatwiając ich rozpad w organizmie.
 • Nośnik substancji czynnych: Może być stosowana jako nośnik substancji czynnych w lekach, co ułatwia ich transport i uwalnianie w organizmie.

3. Kosmetyki:

 • Zagęszczacz: W kremach, balsamach i innych produktach kosmetycznych guma guar stosowana jest jako zagęszczacz, nadając im odpowiednią konsystencję.
 • Emulgator: Pomaga połączyć składniki o różnej konsystencji, np. wodę i olej, tworząc jednolitą emulsję.
 • Stabilizator: Zapobiega rozwarstwianiu się składników kosmetyków i przedłuża ich trwałość.

4. Inne zastosowania:

 • Przemysł tekstylny: Guma guar stosowana jest jako zagęszczacz w farbach do tkanin i innych środkach wykończeniowych.
 • Przemysł papierniczy: Poprawia jakość papieru, zwiększając jego wytrzymałość i gładkość.
 • Przemysł naftowy: Stosowana jako środek zagęszczający w płynach wiertniczych.
 • Przemysł wydobywczy: W procesach flotacji minerałów guma guar stosowana jest jako środek flokujący, ułatwiając oddzielanie minerałów od skał płonych.

Należy zaznaczyć, że to tylko niektóre z przykładowych zastosowań gumy guar. Jest to niezwykle wszechstronny składnik, który może być stosowany w wielu innych produktach i procesach przemysłowych.

Guma guar BIO 600 g - Bio Planet

Guma guar BIO 600 g - Bio Planet

Pamiętaj, że przed użyciem gumy guar w jakimkolwiek celu, należy zapoznać się z zaleceniami producenta i dobrać odpowiednią ilość i rodzaj gumy do danego zastosowania.

Jak stosować gumę guar w kuchni?

Stosowanie gumy guar jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Oto kilka wskazówek, jak można ją wykorzystać:

 1. Przygotowanie: Guma guar ma postać białawego proszku, który jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Przed użyciem należy przygotować odpowiednią ilość gumy, zazwyczaj jest to około 1-2% całkowitej masy produktu, do którego ma być dodana.
 2. Dodawanie do płynów: Guma guar może być dodawana do różnych płynów, takich jak woda, soki, mleko czy sosy. Ważne jest, aby dodawać ją powoli i stopniowo, ciągle mieszając, aby uniknąć powstawania grudek.
 3. Zagęszczanie: Po dodaniu gumy guar do płynu, należy dokładnie wymieszać składniki i pozostawić na kilka minut. Guma guar zacznie zagęszczać płyn, osiągając pełną lepkość po około 5 minutach.
 4. Gotowanie: Guma guar może być stosowana w gotowanych potrawach, ponieważ nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Można ją dodawać do zup, sosów czy deserów.
 5. Bezglutenowe wypieki: Dla osób na diecie bezglutenowej, guma guar może służyć jako substytut glutenu, pomagając w utrzymaniu struktury ciasta i zapobiegając kruszeniu się wypieków.
 6. Dieta i zdrowie: Guma guar jest również ceniona ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jako błonnik rozpuszczalny w wodzie, może przyczyniać się do poprawy trawienia i regulacji poziomu cukru we krwi.

Dawkowanie gumy guar może się różnić w zależności od przepisu i pożądanej konsystencji, ale zazwyczaj wynosi od ¼ do ½ łyżeczki na 1 litr płynu.

Pamiętaj, że guma guar jest składnikiem o wysokiej lepkości i jej nadmiar może sprawić, że potrawy staną się zbyt gęste lub lepkie. Dlatego ważne jest, aby stosować ją z umiarem i dostosowywać ilość do własnych preferencji i potrzeb.

Czy guma guar jest zdrowa?

Z punktu widzenia zdrowotnego, guma guar jest źródłem rozpuszczalnego błonnika, który może przynosić korzyści dla układu pokarmowego. Błonnik ten może pomóc w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, poprawiać perystaltykę jelit oraz skład mikroflory jelitowej. Ponadto przyczynia się do obniżania glikemii po posiłkowej, co może być korzystne dla osób z cukrzycą.

Jednakże, jak każdy składnik, guma guar może wywoływać skutki uboczne, zwłaszcza gdy jest spożywana w nadmiarze. Może to prowadzić do dolegliwości takich jak nudności, biegunka czy wzdęcia. Dlatego ważne jest, aby spożywać ją w umiarkowanych ilościach i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ guma guar ma zdolność wiązania wody.

Podsumowanie

Guma guar jest wszechstronnym składnikiem roślinnym o szerokim spektrum zastosowań, od przemysłu spożywczego po kosmetyczny. Dzięki swoim właściwościom zagęszczającym, stabilizującym i emulgującym, guma guar jest cennym dodatkiem do wielu produktów. Jest także bezglutenowa i niskokaloryczna, co czyni ją atrakcyjną dla osób na specjalnych dietach. Pomimo że guma guar jest uważana za bezpieczną i może przynieść korzyści zdrowotne, jak każdy składnik, powinna być stosowana z umiarem.

W tym artykule przyjrzeliśmy się bliżej, czym jest guma guar, jakie ma właściwości, jakie są jej zastosowania oraz jak można ją bezpiecznie stosować w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że informacje te będą pomocne w lepszym zrozumieniu tego składnika.

Produkty

Polecamy

Inne artykuły na blogu

Zobacz wszystkie
Zioła na opuchnięcia i obrzęki nóg

Zioła na opuchnięcia i obrzęki nóg ‒ które wybrać?

Wiedza
Odkryj skuteczne zioła na opuchnięcia i obrzęki nóg. Dowiedz się, które zioła wybrać, jak je stosować i kiedy skonsultować się z lekarzem. Naturalne rozwiązania dla zdrowych i lekkich nóg!
Co zrobić z malin? Przepisy i pomysły z wykorzystaniem malin

Co zrobić z malin? Przepisy i pomysły z wykorzystaniem malin

Przepisy
Szukasz pomysłów na wykorzystanie malin w kuchni? Sprawdź kilkanaście przepisów i pomysłów na śniadania, obiady, desery, koktajle i przekąski z wykorzystaniem malin.
makaron konjac przepisy

6 przepisów z makaronem konjac

Przepisy

Poznaj 6 pomysłów na potrawy z makaronem konjac. Dowiedz się, jak przygotować ten zdrowy i niskokaloryczny makaron oraz odkryj różnorodność dań, które można z nim stworzyć 🍝😊

Guma guar - właściwości i zastosowanie

Guma guar - właściwości i zastosowanie

Produkty

Poznaj gumę guar - naturalny składnik zagęszczający i stabilizujący. Dowiedz się o właściwościach, zastosowaniach w kuchni, korzyściach zdrowotnych i wskazówkach dotyczących stosowania.

Olejki eteryczne na kleszcze i komary

Olejki na kleszcze i komary - które są najskuteczniejsze?

Produkty
Poznaj najskuteczniejsze olejki eteryczne odstraszające insekty i ciesz się bezpiecznym latem! Naturalna ochrona przed kleszczami i komarami 🦟
Kawa - właściwości odżywcze i zdrowotne

Właściwości kawy - przyjaciel czy wróg organizmu człowieka?

Wiedza
Lubisz smak ciepłej, aromatycznej kawy? Dowiedz się, ile kalorii i kofeiny zawiera twój ulubiony napój oraz jakie są korzyści zdrowotne kawy ☕

Polecane produkty

Zobacz więcej
BestsellerPromocja -10%
7PEPAS suplement na pasożyty, toksyny i oczyszczanie - Amazona7PEPAS - preparat na pasożyty
Amazona 7PEPAS preparat na pasożyty, toksyny i oczyszczanie 12 g - Amazona
Cena promocyjna17,95 zł Cena regularna19,95 zł
Bestseller
Prawdziwe KakaoPrawdziwe Kakao Ceremonialne
Cynamon cejloński mielony bezglutenowy BIO 75 g - Pięć PrzemianCynamon cejloński mielony bezglutenowy BIO 75 g - Pięć Przemian
Mieszanka ziołowa na pasożyty "Pasokontrol" 100 g - FlosMieszanka ziołowa na pasożyty "Pasokontrol" 100 g - Flos
Olejek pichtowy syberyjski do picia 50 ml Pro AktivOlejek pichtowy syberyjski
Kakao ceremonialne z Dominikany tabliczka BIO 125 g - IslaverdeKakao ceremonialne z Dominikany tabliczka BIO 125 g - Islaverde
Herbata Zdrowe Tętnice BIO (25 × 2 g) 50 g - Dary Natury
Promocja -9%
Mąka gryczana pełnoziarnista bezglutenowa BIO 1 kg - Pięć Przemian
Promocja -11%
Herbata z melisą i lawendą Clipper
Clipper Herbata z melisą i lawendą BIO (20 × 1,5 g) 30 g - Clipper
Cena promocyjna11,49 zł Cena regularna12,95 zł
Promocja -12%
Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Pięć Przemian Erytrytol 1 kg - Pięć Przemian
Cena promocyjna22,95 zł Cena regularna25,95 zł
Przyprawa włoska 65 g - VisanaPrzyprawa włoska 65 g - Visana
Visana Przyprawa włoska 65 g - Visana
Cena promocyjna8,95 zł
Nowość
Herbata Na Limfę fix (20 × 2 g) 40 g - Herbapol Kraków
Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa 1 kg - Pięć Przemian
Przyprawa królewska 55 g - VisanaPrzyprawa królewska 55 g - Visana
Przyprawa do chleba z masłem 85 g - VisanaPrzyprawa do chleba z masłem 85 g - Visana
Nowość
kleszcz zawodowiec 10 mlolejek kleszcz zawodowiec 10 ml
Promocja -27%
Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Bio Planet Słonecznik łuskany bezglutenowy BIO 1 kg - Bio Planet
Cena promocyjna15,95 zł Cena regularna21,95 zł
Płatki róży w cukrze do pączków, wypieków i napojów 320 g - Polska RóżaPłatki róży w cukrze 320 g - Polska Róża
Herbata zielona z truskawką Fair Trade BIO (20 × 2 g) 40 g - Clipper
Nowość
Komar Zawodowiec 10 mlOlejek Komar Zawodowiec 10 ml
Promocja -15%
Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO 1 kg - Bio Planet
Bio Planet Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO 1 kg - Bio Planet
Cena promocyjna16,95 zł Cena regularna19,95 zł
Herbata biała z maliną BIO (20 × 1,7 g) 34 g - Clipper
Herbapol herbata na robaka